O nas

Portal www.polscylekarze.org powstał dzięki inicjatywie Zbyszka Kosteckiego – chirurga ktory pracowal w Krefeldzie od roku 1973. We wspolpracy z Polskim Towarzystwem Medycznym T.z w Niemczech, oraz we współpracy Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych na świecie powstala baza polskojezycznych lekarzy z kilkunastu panstw. Portal powstal dzieki jednorazowemu finansowemu wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, konkretnie v-ce ministra Jana Borkowskiego.

Baza danych powstawala z mojej pracy spolecznej bez innego finansowania, dlatego czesc adresow moze byc nieaktualna. Prosimy o zrozumienie.

Polskie Towarzystwo Medyczne powstało 21 listopada 1992 r.w Düsseldorfie, na 12. Balu Medyków, w obecności około dwustu polskojęzycznych lekarzy i ówczesnego Konsula Rzeczypospolitej Polskiej w Kolonii Marka Zielińskiego. 

Powołano Komisję Wyborczą w skład, której wchodził między innymi dr. Jedliński, prezes Skandynawskiego Towarzystwa Medycznego w Malmoe. Wybrano pierwszy zarząd, który po ukonstytuowaniu się, wybrał na pierwszego prezesa Zbigniewa Kosteckiego.

Obecnie prezesem PTM jest dr med Bogdan Milek [email protected].

W roku 1995 Polskie Towarzystwo Medyczne weszło w skład Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych. 

Federation of Polish Medical Organizations Abroad,
Fédération des Associations Médicales Polonaises de l'Etranger.

Od samego początku działalności towarzystwo nasze integrowało społeczność polskojęzyczną w Niemczech i na całym świecie. Portal www.polonia.org , od ponad 20 lat gromadzi informacje o polonii lekarskiej na świecie.

Ilosc polskojezycznych lekarzy, stomatologów, lekarzy weterynarii, farmaceutów mieszkajacych poza krajem ocenia sie na okolo 17 000.

Olbrzymi ruch turystyczny po otwarciu granic i ostatnich zmianach politycznych, wymusza na nas obowiązek niesienia pomocy medycznej dla tysięcy polskojęzycznych turystów na całym świecie. Portal ten ma służyć polskojęzycznym turystom i mieszkańcom jednoczącej się Europy i byc pomoca w celu znalezienia natychmiastowej pomocy medycznej w miejscu ich pobytu w polskim jezyku.

Np. 
Pan Kowalski wybiera się do Afryki Południowej, żona dostaje krwotoku, np w Johannesburgu i nie zna angielskiego jest bezradny. Teraz w internecie pod https://www.polscylekarze.org może znaleźć parę ulic dalej polskojęzycznego lekarza i uzyskać odpowiednią pomoc i poradę.

Jak skuteczna ta pomoc będzie, zależy od nas wszystkich, od lekarzy, od turystów od pacjentów. Ten bank danych powinien żyć, być aktualizowany, służyć w razie potrzeby zawsze pomocą.

Aktualnie portal jest wlasnoscia Firmy NETSTEL w Krakowie.

Zbyszek Kostecki